2 лист. 2015 р.

Як зробити запит публічної інформації. Інструкція для "чайників"


"Інформація - це влада" (Information is Power by Gord Fynes CC BY-NC-SA 2.0)
З 2011 р. в Україні діє закон "Про доступ до публічної інформації". Він дозволив сотням тисяч людей отримати інформацію від представників української влади.
За деякими характеристиками український закон про публічну інформацію є найбільш прогресивним у світі. Зокрема, в Україні встановлено найменший термін, що дається чиновникам для відповіді на запит - 5 днів.

Що ж потрібно знати, щоб зробити запит та отримати публічну інформацію?


Що таке публічна інформація?

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. 
Отже, можна запитувати не будь-яку інформацію, а ту, що вже є "в готовому вигляді" у розпорядника інформації. Наприклад, кожен орган публічної влади продукує певні документи: накази, розпорядження, постанови тощо. Для того щоб вам відповісти розпоряднику лише треба знайти цей документ та відправити вам.
В рамках закону про доступ до публічної інформації не можна вимагати від чиновника додаткової (не передбаченої законом) роботи зі збирання, аналізу та створення інформації. Інформація вже має бути створеною!

До кого можна звертатися із запитом?

До будь-якого органу публічної влади, а також до організацій, що мають хоч якесь фінансування з публічних коштів. Публічними органами влади є державні органи (міністерства, облдержадміністрації, райадміністраці тощо) та органи місцевого самоврядування (міськрада, сільрада тощо). Також  будь-яка організація, що має фінансування з бюджету (наприклад, комунальне підприємство) повинна відповідати на запити щодо такого фінансування. Відповідно до закону навіть якщо ви помилитесь з адресатом, він повинен буде направити ваш запит до належного розпорядника. 
Приклад. Ви хочете дізнатись скільки грошей витрачено у вашому селищі на ремонт доріг за минулий рік. Такий запит можна відправити до селищної ради, оскільки вона відповідає за місцевий благоустрій. У будь-якому випадку, навіть якщо у чиновників селищної ради не буде цієї інформації - вона має переадресувати запит належному розпоряднику.

У якій формі звертатися із запитом?

Відповідно до закону запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Отже ви можете зробити усний запит, наприклад, безпосередньо зайшовши до селищної ради та поставивши чиновнику відповідне питання. Таким же чином можна зателефонувати до розпорядника публічної інформації.
В законі є деяка суперечність - запити, зроблені електронною поштою відокремлюються від письмових (хоча за визначенням це неправильно). Тому рекомендуємо при відправленні запитів електронною поштою дотримуватися вимог до письмового запиту


Письмовий запит

У запиті мають обов'язково бути:
1. Ім'я запитувача (прізвище, ім'я, по батькові)
2. Повна поштова адреса - якщо запит у паперовій формі
3. Адреса email - якщо запит відправлено електронною поштою
4.Загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо вам це відомо
5. Підпис і дату (із практики випливає, що підпис потрібен тільки якщо запит у паперовій формі)

by Petar Milošević (CC BY-SA 3.0)

Слід сказати, що запитувачу не обов'язково вказувати на пункти та статті закону. Він не зобов'язаний мати такі юридичні знання. Досконале знання вимагається від чиновника, що отримує запит. Тому достатньо вказати назву документа "Запит публічної інформації", а також можна просто послатися на закон "Про доступ до публічної інформації".
Важливо: якщо ви відправляєте запит публічної інформації поштою - відсилайте рекомендованим листом з повідомленням. Тоді отримувач буде зобов'язаний розписатися за отримання вашого запиту і не зможе сказати, що нічого не отримував (вам прийде квитанція про отримання).

Приклад запиту публічної інформації


Малоданилівській селищній раді

Клочка Віктора Сергійовича
61303, Харківська область, 
Дергачівський район
сел.Мала Данилівка
вул. Ювілейна 312


Запит на публічну інформацію

Відповідно до закону "Про доступ до публічної інформації" прошу надати мені наступну інформацію:

1) Кількість коштів, витрачених Малоданилівською селищною радою на ремонт доріг у селищі Мала Данилівка у 2014 році
2) Копії актів виконаних робіт, що проводилися для такого ремонту.

10.08.2015                                                                                    (підпис)



Немає коментарів:

Дописати коментар