21 червня 2016 року я мав змогу відвідати головну екологічну "пам'ятку" Дергачів - Полігон твердих побутових відходів. Тут можна почитати, що там було побачено, почуто і "відчуто нюхом".
Після катастрофи на сміттєзвалищі під Львовом Київ наказав регіонам перевірити що відбувається зі сміттям по всій Україні. У Дергачах була створена комісія при районній держадміністрації, до якої я був запрошений.
Зранку 21 червня комісія виїхала на Полігон. Як завжди його присутність відчувалася заздалегідь. Через сморід. Вже на вул. Лозівській, проїжджаючи через Нові Дергачі, можна було відчути запах гниття.
Тут треба сказати, що обласна санепідемстанція регулярно робить аналізи повітря на Полігоні. Але результати у нормі! Можете ознайомитися з аналізами 2014-2015 років. Незрозуміло як може бути нормою сморід, який постійно відчувають жителі Нових Дергачів, Посьолка. Інші дергачівці - в залежності від напрямку вітру.
Отже, приїхавши на Полігон, ми зустрілися з охоронцями на контрольно-пропускному пункті, які повідомили, що зараз "приїде Тимофійович і все покаже".
Через деякий час з'явився Тимофійович і почав показувати.
Шаповалов Сергій Тимофійович (у центрі) - начальник виробничої ділянки |
Найперше ми піднялися на величезну гору поруч з КПП. Це - "стара черга" полігону, на яку зараз не їдуть сміттєвози. Поки що вона - у "законсервованому" стані.
Члени сміттєвої комісії піднімаються на "стару чергу" полігону, щоб подивитися на діючу |
Вид на КПП. Місто Дергачі закриває гора сміття |
Зі сміттєвої гори відкривається неабиякий краєвид на Дергачі. Але нас цікавила діюча черга полігону, що виглядає як банальна гора сміття поруч зі "старою чергою".
Члени комісії разом з журналістами оглядають роботу діючої черги полігону |
На горі Тимофійович повідомив, що зараз сміття стали привозити значно менше. Раніше бувало по 7 тисяч тон на добу. Тепер Дергачі приймають 3-3,5 тис. тон. Це приблизно 170-200 сміттєвозів щодня.
Сміттєвози роблять те, для чого приїхали. На цьому фото зліва можна побачити величезні поліетиленові мішки, але без "сортувальників" |
Скільки всього сміття на Полігоні? Мені вдалося знайти лише інформацію про об'єм - 4,35 млн куб. м. Таке число навели харківські вчені у статті 2012 р. "До питання екологічної небезпеки полігонів твердих побутових відходів для компонентів геосистем". Неважко порахувати, що за рік Криська балка (це назва місцини, де безпосередньо лежить сміття) приймає більше 1 млн кг побутових відходів.
Ось ілюстрація: скільки приблизно сміття припадає на жителя дергачів, якщо розділити на 18 тис. населення.
![]() |
241 кубічний метр сміття припадає на одного жителя Дергачів |
Журналіст знімає, що відбувається на полігоні. На горизонті видно район "ПТУ" у Дергачах |
Коли ми надивилися як відходи з усього Харкова звозять на нову чергу полігону, то спустилися зі сміттєвої гори. Наш "екскурсовод" запропонував зайти до приміщення КПП.
КПП на Дергачівському полігоні твердих побутових відходів |
Табличка на в'їзді до Дергачівського полігону твердих побутових відходів |
Тварина у технічному резервуарі для миття автотранспорту |
Біля підніжжя "сміттєвої гори" знаходиться резервуар для збирання так званого фільтрату - рідини, що "стікає" з масиву сміття. Таким чином повинно забезпечуватися непотрапляння шкідливих речовин зі сміття у ґрунтові води Дергачів.
Діючий резервуар для збирання фільтрату |
За словами представника полігону цей бетонний резервуар має місткість 300 тис. л.
Член комісії заглядає у резервуар для збирання фільтрату |
У цей день резервуар був заповнений майже повністю. Представник полігону сказав, що цей фільтрат викачується та вивозиться у Харків до КП «Харківводоканал» (район Олексіївського лугопарку).
Члени комісії оглядають територію полігону ТПВ |
Оглянувши резервуар для фільтрату, ми вирушили до місця ще більш "давньої" черги полігону, яка вже давно не використовується, але там також є резервуар для фільтрату. Цей резервуар знаходиться західніше, ближче до Нових Дергачів.
Тут можна сказати декілька слів про географію Дергачівського полігону ТПВ.
У 2003 р. Дергачівська РДА уклала договір оренди 13,212га землі для Полігону на 50 років.
На мапі нижче ця ділянка позначена як "0".
У 2011 р. вже Харківська обласна держадміністрація передала у постійне користування харківського КП "Муніципальна компанія поводження з відходами" ще 4 ділянки загальною площею 84 га:
"1" - 34.1103 га
"2" - 26.8572 га
"3" - 13.9423 га
"4" - 8.0902 га
![]() |
Земельні ділянки, які передані харківській компанії |
Таким чином територія, якою користується компанія поводження з відходами, наблизилася на відстань близько 300 м до будинків на вул. Маяковського на Нових Дергачах.
Старий резервуар для фільтрату, що знаходиться на ділянці №4, можна помітити, лише підійшовши впритул до бетонного кільця.
Отвір "старого" резервуару для фільтрату |
Отвір був без люку, у ньому було видно чорну рідину.
Ніщо не видає місце, де знаходиться резервуар. Член комісії занурився у комиші |
Поруч із отвором ми натрапили на невелике "озерце" з рідиною чорного кольору.
Водойма з темною рідиною на Дергачівському Полігоні ТПВ |
На цьому місці діяльність комісії на Дергачівському полігоні твердих побутових відходів була завершена. Цікаво, що поруч знаходиться стихійне сміттєзвалище (уже за межами території полігону). Сміття викидають у ярок неподалік від вулиці Маяковського.
Стихійне сміттєзвалище у ярку. Зверху видно будинки на вулиці Маяковського (Нові Дергачі) |
На мою думку, поки що без відповіді залишається багато питань стосовно Полігону.
Перш за все, це його майбутнє. На сайті Світового Банку розміщений проект будівництва комплексу з переробки твердих побутових відходів з системою збору полігонного газу та виробництва електричної енергії. Восени 2015 р. КП"Муніципальна компанія" поводження з відходами" мала запросити для попередньої кваліфікації потенційних підрядників.
Як сказано у документації, передбачається "будівництво сучасного полігону твердих відходів загальною площею 17 га у Дергачівському районі Харківської області. Роботи, в основному, включають до себе наступне: установка системи збору полігонного газу на новому та двох існуючих полігонах, установка когенераційної установки на полігонному газі, будівництво сортувальної лінії для роздільно зібраних відходів потужністю 40 000 тон на рік, будівництво системи збору та нейтралізації фільтрату та комунікацій на майданчику."
Однак поки що немає жодної інформації про те, на якому етапі цей проект. Хто приймає участь у попередній кваліфікації? Коли визначаться підрядники? Чи буде громадське обговорення майбутнього будівництва? Відповідей немає...
Складається враження, що останніми, хто про це дізнається, будуть дергачівці.
Немає коментарів:
Дописати коментар