24 груд. 2015 р.

Відчуйте різницю! Як проходять засідання у місцевих радах США: 4 приклади

Спочатку - про місцеві ради України. Дивлячись на те як проходять засідання, виникає відчуття фарсу. Депутати зазвичай сидять як залякані миші. Їх роль - у роботизованому піднятті руки для "одобрямсу" та автоматичного прийняття уже готових документів.

Що стосується громади, то вона, не те що не приймає участь у засіданнях, а навіть не може потрапити туди фізично. Якщо Ви прийдете на засідання місцевої ради - ризикуєте почути: "На каком аснаваніі ви тут находітєсь?" або "Вас сюди не запрошували".

Нижче -  засідання місцевої ради в Україні (м.Дергачі)


Для того, щоб усвідомити абсурдність ситуації (громада має питати дозволу, щоб прийти на засідання місцевої ради!!!), дуже корисно подивитися як засідання відбуваються у демократичних країнах!

Буквально за 10 хв. я знайшов на YouTube декілька показових записів засідань місцевих рад США. В основному - невеликі містечка.

Відчуйте різницю! 


Засідання місцевих рад у США


1. Для початку - засідання ради містечка Карізо Спрінгс у Техасі (5 000 мешканців) 06.11.2015. По нашому - це скоріше селище. На цьому засіданні обговорюється обрання в.о. мера.  Більшість присутніх на засіданні - громада Зверніть увагу - депутати сидять навпроти громади. Таке розташування немовби підкреслює: "Ви, депутати - підзвітні громаді. Ви у нас як на долоні, ми будемо пильно слідкувати за вами і контролювати ваші дії"

15 груд. 2015 р.

Як отримати інформацію з Реєстру АВТО. Електронна заявка на порталі державних послуг igov.org.ua

З 6 жовтня 2015 року в Україні відкрився Єдиний державний реєстр зареєстрованих транспортних засобів та їх власників. Це означає, що кожна людина може вільно дізнатися за прізвищем, ім’ям власника які автомобілі йому належать. Це сталося завдяки прийняттю 14 липня закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції” (№597-VIII).
МВС відкрило інтернет-доступ до реєстру лише 14 грудня 2015.
Тут подано покрокову інструкцію як зробити електронний запит на порталі igov.org.ua та дізнатися які транспортні засоби зареєстровано на певну особу.
Для авторизації користувача у цій інструкції використовується (як приклад) картка Приватбанку.
У сервісі можна отримати інформацію про авто, які зареєстровані, починаючи з 2012 року.

1. Зайдіть на сайт igov.org.ua та оберіть послугу "Надання витягу з Єдиного державного реєстру МВС"


6 груд. 2015 р.

"Пам'ятки" 21 сторіччя: чому Львів краще Харкова (17 фото)


Під час блискавичних відвідин Львова (2 дні) особисто мене не дуже цікавили "туристичні" місця (Високий замок, площа Ринок, Личаківський цвинтар тощо).

Мене цікавили сучасні артефакти, створені у 21 сторіччі - пішохідна та велосипедна структура.
На мою думку, саме ці об'єкти визначають "цивілізованість" та "європейськість" міста.  Від цього безпосередньо залежить якість життя, тому що вільне і зручне пересування є природнім та необхідним для будь-кого. Дуже вдало з цього приводу висловився відомий урбаніст, мер Боготи  (столиці Колумбії) Енріке Пеньялоса:
"Різниця між прогресивним та відсталим містом полягає НЕ в якості автодоріг або метро. Вона полягає у якості пішохідної зони. Я бачив величезні шосе у африканських містах, де у багатьох людей немає води. Якісна пішохідна зона - це найменше, що може дати своїм громадянам демократичне суспільство"

Як відомо Львів займає далеко не останнє місце в Україні за розвитком пішохідної та велосипедної інфраструктури. Звичайно, йому ще далеко до західноєвропейських країн, але дещо може викликати заздрість у жителів інших українських міст.

Ось приклади, що впали в око під час короткої вечірньої прогулянки (усі фото зроблені Максом Руновим).

1.Пішохідний перехід. Здається, вул. Академіка Сахарова. Зручно для людей, тому що: 1)є правильний "острівець безпеки" 2) нормальне освітлення 3)заниження тротуару  та "острівця" 4) нормальний водостік (не збирається вода та багно)


7 лист. 2015 р.

Як отримати інформацію з Реєстру АВТО. Друга спроба: отримано інформацію про кількість транспортних засобів

Початок історії про отримання інформації з реєстру Авто
Як я вже писав, 27 жовтня ДАІ переадресувало мій запит про автомобілі у Департамент інформаційно-аналітичного забезпечення (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601).

Виявилося, що вже 3 листопада була готова відповідь цього департаменту, а 7 листопада я отримав на пошті листа.

5 лист. 2015 р.

Деркач: африканський мігрант з берегів Лопані

Crex crex — невеликий птах родини пастушкових

Деркача знають майже всі, однак мало хто тримав цього птаха в руках або спостерігав його на волі. Це пояснюється тим, що деркач веде надзвичайно потайний спосіб життя. Однак сам птах галасливий і має гучний та різкий голос, який дуже далеко чутно.

Це найгаласливіший птах із родини пастушкових.



Деркач дуже захоплюється своїм співом і входить у такий азарт, що до нього можна підійти досить близько, якщо робити кроки «під пісню», тобто у момент крику. Злітає деркач рідко і лише у разі крайньої потреби. Зазвичай він рятується бігом, причому дуже швидко і вправно пробирається в густій траві або осоці, лавіруючи поміж стеблами і травинками.


Під час польоту до Африки
Доводиться тільки дивуватися, як за таких поганих здібностей до польоту птахи дістаються до місць зимівель і долітають навіть до Південної Африки. Відліт відбувається з серпня. До відльоту птахи значно жиріють.
Приблизний маршрут деркача із Дергачів до Південно-Африканської Песпубліки (більше 9000 км)

Ім'ям цієї пташки названо місто Дергачі Харківської області, яке в свою чергу дало назву громадській організації "Деркачівська альтернатива".

За матеріалами  сайту pernatidruzi.org.ua (Джерело: Журнал "Птах", №4, зима, 2007 р.)

2 лист. 2015 р.

Як зробити запит публічної інформації. Інструкція для "чайників"


"Інформація - це влада" (Information is Power by Gord Fynes CC BY-NC-SA 2.0)
З 2011 р. в Україні діє закон "Про доступ до публічної інформації". Він дозволив сотням тисяч людей отримати інформацію від представників української влади.
За деякими характеристиками український закон про публічну інформацію є найбільш прогресивним у світі. Зокрема, в Україні встановлено найменший термін, що дається чиновникам для відповіді на запит - 5 днів.

Що ж потрібно знати, щоб зробити запит та отримати публічну інформацію?


Що таке публічна інформація?

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. 
Отже, можна запитувати не будь-яку інформацію, а ту, що вже є "в готовому вигляді" у розпорядника інформації. Наприклад, кожен орган публічної влади продукує певні документи: накази, розпорядження, постанови тощо. Для того щоб вам відповісти розпоряднику лише треба знайти цей документ та відправити вам.
В рамках закону про доступ до публічної інформації не можна вимагати від чиновника додаткової (не передбаченої законом) роботи зі збирання, аналізу та створення інформації. Інформація вже має бути створеною!

До кого можна звертатися із запитом?

До будь-якого органу публічної влади, а також до організацій, що мають хоч якесь фінансування з публічних коштів. Публічними органами влади є державні органи (міністерства, облдержадміністрації, райадміністраці тощо) та органи місцевого самоврядування (міськрада, сільрада тощо). Також  будь-яка організація, що має фінансування з бюджету (наприклад, комунальне підприємство) повинна відповідати на запити щодо такого фінансування. Відповідно до закону навіть якщо ви помилитесь з адресатом, він повинен буде направити ваш запит до належного розпорядника. 
Приклад. Ви хочете дізнатись скільки грошей витрачено у вашому селищі на ремонт доріг за минулий рік. Такий запит можна відправити до селищної ради, оскільки вона відповідає за місцевий благоустрій. У будь-якому випадку, навіть якщо у чиновників селищної ради не буде цієї інформації - вона має переадресувати запит належному розпоряднику.

У якій формі звертатися із запитом?

Відповідно до закону запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Отже ви можете зробити усний запит, наприклад, безпосередньо зайшовши до селищної ради та поставивши чиновнику відповідне питання. Таким же чином можна зателефонувати до розпорядника публічної інформації.
В законі є деяка суперечність - запити, зроблені електронною поштою відокремлюються від письмових (хоча за визначенням це неправильно). Тому рекомендуємо при відправленні запитів електронною поштою дотримуватися вимог до письмового запиту


Письмовий запит

У запиті мають обов'язково бути:
1. Ім'я запитувача (прізвище, ім'я, по батькові)
2. Повна поштова адреса - якщо запит у паперовій формі
3. Адреса email - якщо запит відправлено електронною поштою
4.Загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо вам це відомо
5. Підпис і дату (із практики випливає, що підпис потрібен тільки якщо запит у паперовій формі)

by Petar Milošević (CC BY-SA 3.0)

Слід сказати, що запитувачу не обов'язково вказувати на пункти та статті закону. Він не зобов'язаний мати такі юридичні знання. Досконале знання вимагається від чиновника, що отримує запит. Тому достатньо вказати назву документа "Запит публічної інформації", а також можна просто послатися на закон "Про доступ до публічної інформації".
Важливо: якщо ви відправляєте запит публічної інформації поштою - відсилайте рекомендованим листом з повідомленням. Тоді отримувач буде зобов'язаний розписатися за отримання вашого запиту і не зможе сказати, що нічого не отримував (вам прийде квитанція про отримання).

Приклад запиту публічної інформації


Малоданилівській селищній раді

Клочка Віктора Сергійовича
61303, Харківська область, 
Дергачівський район
сел.Мала Данилівка
вул. Ювілейна 312


Запит на публічну інформацію

Відповідно до закону "Про доступ до публічної інформації" прошу надати мені наступну інформацію:

1) Кількість коштів, витрачених Малоданилівською селищною радою на ремонт доріг у селищі Мала Данилівка у 2014 році
2) Копії актів виконаних робіт, що проводилися для такого ремонту.

10.08.2015                                                                                    (підпис)



1 лист. 2015 р.

Як отримати інформацію з Реєстру АВТО. Перша спроба

З 6 жовтня 2015 року в Україні відкрився Єдиний державний реєстр зареєстрованих транспортних засобів та їх власників. Це означає, що кожна людина може вільно дізнатися за прізвищем, ім’ям власника які автомобілі йому належать. Це сталося завдяки прийняттю 14 липня закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції” (№597-VIII). 

Автомобіль пересічного українського чиновника, "подарований другом"
Чому важливо відкрити реєстр власників авто? Тому що дуже часто (окрім придбання нерухомості) корумповані чиновники купують за вкрадені гроші дорогі авто.  Після відкриття цього реєстру кожен громадянин зможе спитати у чиновника, звідки у нього або у членів його родини такий розкішний автомобіль. 
Передбачалося, що можна буде через веб-сайт, увівши запит (прізвище/ім'я/по батькові), побачити які машини зареєстровані на цю людину. За таким принципом зараз вже можна дізнатися про нерухомість на сайті Мін'юсту.
Пошук нерухомості за прізвищем на сайті Мін'юсту
Але незважаючи на формальне прийняття закону, Міністерство внутрішніх справ фактично не відкрило для загального доступу Реєстр авто. Це пояснювалося технічними складнощами та "процесом інтеграції регіональних баз власників автомобілів в єдиний реєстр".
Незважаючи, на такий провал, МВС повідомило, що буде надавати інформацію з Реєстру на звичайний паперовий запит.

Перша спроба

Я вирішив спробувати, чи правду каже МВС, та 20 жовтня надіслав листом (з повідомленням про отримання) запит щодо автомобілів, які належать певному власнику, вказавши його прізвище/ім'я/по батькові.
Запит у ДАІ щодо автомобілів певного власника
22 жовтня ДАІ отримало мій запит, а вже 1 листопада у мене була відповідь.
ДАІ переадресовує мій запит до Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС
Інформації щодо автомобілів у листі не було. Натомість, виявилося, що відділ, який адміністрував базу авто, було скорочено. Тому мій запит ДАІ передало до Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС України.
Вже зараз мій запит приніс невеличку користь (8 грн витрачено не дарма). Тепер зрозуміло у кого питати про автомобілі - Департамент інформаційно-аналітичного забезпечення (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601).
Що ж, почекаємо тепер відповіді від цього департаменту. Сподіваюся, що посилення прозорості у сфері власності виявиться не пустими словами.